• 16 632 03 10
  • biuro@kormed-lubaczow.pl
  • Lubaczów, ul. Tadeusza Kościuszki 141/7

KOLONOSKOPIA / GASTROSKOPIA

Drodzy pacjenci, w każdą sobotę w naszym Centrum Medycznym, pod okiem specjalistów lek. med. Piotra Szklannego oraz lek. med. Bartłomieja Siwca, wykonywane są zabiegi endoskopowe (kolonoskopia i gastroskopia). Zachęcamy do skorzystania z możliwości przebadania się szczególnie osoby w wieku 50-65 lat ze względu na charakterystyczny okres rozwoju zmian rakowych i przedrakowych w jelicie grubym, oraz osoby które przekroczyły 40 rok życia, u których ktoś z bliskiej rodziny (rodzice, rodzeństwo) miał postawioną diagnozę rak jelita grubego.

Pamiętajcie, że KOLONOSKOPIA – ratuje przed zachorowaniem a także śmiercią z powodu raka jelita grubego, który jest drugim najczęściej rozpoznawalnym nowotworem złośliwym. Kolonoskopia pozwala na wczesne wykrycie polipów, o których nie wiemy, a których usunięcie spowoduje, że nie rozwiną się w raka jelita grubego. KOLONOSKOPIE robi się raz na 10 lat i dzięki temu badaniu zachowamy zdrowie a często i życie. Jeśli zrozumiemy ile lęku i bólu możemy dzięki temu uniknąć, to problem wstydu przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

GASTROSKOPIA – to najskuteczniejsza metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego. Zgaga, refluks czy bóle w nadbrzuszu stanowią wskazanie do gastroskopii zwłaszcza wtedy, gdy występują u osób po 45. roku życia i towarzyszą im objawy alarmowe, takie jak niewyjaśnione zmniejszenie masy ciała, brak apetytu czy niedokrwistość. GASTROSKOPIA pozwala na pobranie wycinków z błony śluzowej w celu oceny histopatologicznej badanych zmian. W trakcie gastroskopii można także ocenić obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym, a także wykonać wiele zabiegów terapeutycznych, takich jak poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego, usuwanie polipów czy tamowanie krwawienia.

Zarówno KOLONOSKOPIA i GASTROSKOPIA odbywają się w znieczuleniu, po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i konieczna jest opieka drugiej osoby przy powrocie do domu.

Wszelkich informacji na temat przygotowania do badania i terminów udzielamy pod nr tel.  16 632 03 10 oraz na miejscu w przychodni.